Numara : 186
Tarih : 16.6.2022

GÜMRÜK SİRKÜLERİ

NO: 2022/186

Konu: Sınırdan Öncelikli Geçiş Hakkında Genelge (Genelge No:2022/11) Yayımlandı

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 14.06.2022 tarihli 2022/11 sayılı Genelge ile, 17.06.2022 tarihi itibarıyla Aktaş Gümrük Müdürlüğü’nde; izinli gönderici yetkisine sahip firmaların, kendi tesislerinden veya ihracatta yerinde gümrükleme sahibi firmaların tesislerinden yapacakları taşımalar için öncelikli sınır geçişi uygulaması başlatılacağı bildirilmiştir.

Bu kapsamda,

·       Yalnızca izinli gönderici yetkisi kapsamında yapılan taşımalarda öncelikli geçiş hakkı tanınacağı,

·       İzinli gönderici kapsamında yapılan taşımalara ait araçlar gümrük personeli tarafından gümrük sahasına öncelikli olarak alınacağı, 

hususları belirtilmiştir.

Ayrıca ilgili uygulama Bakanlık tarafından takip edileceği ve kullanım yoğunluğuna göre gerek duyulması halinde önceliklendirmenin şekli ve boyutu değiştirilebileceği belirtilmiştir.

Söz konusu Genelge’ye aşağıdaki bağlantı yolu ile ulaşabilirsiniz:

Sınırdan Öncelikli Geçiş Hakkında Genelge

 

 

Saygılarımızla.

 

Deloitte Türkiye.

Bu belgede yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve Deloitte Touche Tohmatsu Limited, onun üye firmaları veya ilişkili kuruluşları (birlikte, “Deloitte Network” olarak anılacaktır) tarafından profesyonel bağlamda herhangi bir tavsiye veya hizmet sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketinizi, işinizi, finansmanınızı ya da mali durumunuzu etkileyecek herhangi bir karar ya da aksiyon almadan, yetkin bir profesyonel uzmana danışın. Deloitte Network bünyesinde bulunan hiçbir kuruluş, bu belgede yer alan bilgilerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.