Numara : 197
Tarih : 25.6.2022

GÜMRÜK SİRKÜLERİ

NO: 2022/197

Konu: İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar No:5746) Yayımlandı

25.06.2022 tarihli 31877 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5746 numaralı İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar ile "İslam Konferansı Teşkilatı Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Çerçeve  Anlaşması" ve Tercihli Tarife Düzenlemesi Protokolü (PRETAS) kapsamında İslam Konferansı Teşkilatı üyesi devletlerden Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, İran, Katar, Kuveyt, Malezya, Pakistan, Suudi Arabistan, Umman ve Ürdün menşeli karar ekinde yer alan ürünlerin ithalatında gümrük vergisi ve ek mali yükümlükler daha düşük oranda uygulanacağı belirtilmiştir.

İlgili düzenlemeden yararlanılması için belirtilen anlaşma kapsamı menşe kuralları çerçevesinde düzenlenen menşe ispat belgesinin ibraz edilmesi gerekecektir.

İlgili karar 01.07.2022 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Söz konusu Karar’a aşağıdaki bağlantı yolu ile ulaşabilirsiniz:

İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar No:5746)

 

 

Saygılarımızla.

 

Deloitte Türkiye. 

Bu belgede yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve Deloitte Touche Tohmatsu Limited, onun üye firmaları veya ilişkili kuruluşları (birlikte, “Deloitte Network” olarak anılacaktır) tarafından profesyonel bağlamda herhangi bir tavsiye veya hizmet sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketinizi, işinizi, finansmanınızı ya da mali durumunuzu etkileyecek herhangi bir karar ya da aksiyon almadan, yetkin bir profesyonel uzmana danışın. Deloitte Network bünyesinde bulunan hiçbir kuruluş, bu belgede yer alan bilgilerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.