Numara : 225
Tarih : 1.8.2022

GÜMRÜK SİRKÜLERİ

NO: 2022/225

Konu: Malezya STA ve İslam İşbirliği Konferansı Anlaşması (TPS-OIC) Hakkında Yazı Yayımlandı

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneğine muhattap 28.07.2022 tarihli 762904 sayılı yazı yayımlanmıştır. Söz konusu yazıda Türkiye-Malezya Serbest Ticaret Anlaşması (STA) kapsamında belirlenen indirimli vergi oranları ile (Örnek GTİP 0307.4338.00.00), İslam Konferansı Teşkilatı Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Çerçeve Anlaşmasında belirlenen indirimli vergi oranlarının aralarında farklar olduğu belirtilerek, Malezya’nın aynı zamanda TPS-OIC Anlaşmasına da taraf olması sebebiyle; Malezya’dan gerçekleştirilecek ithalatlarda hangi Anlaşmanın ve vergi oranlarının seçileceği hususunda tereddüt yaşandığı aktarıldığı belirtilmiştir.

Buna ilişkin olarak Malezya’dan yapılacak ithalatlarda her iki Anlaşmadan hangisinin vergi oranı ticaret erbabı lehine ise, o Anlaşmanın tercihli tarifesinden yararlanılması gerektiği ve o Anlaşma çerçevesinde belirlenmiş ilgili Menşe İspat Belgesinin ibraz edilmesi gerektiği bildirildi.

Söz konusu Yazı’ya aşağıdaki bağlantı yolu ile ulaşabilirsiniz:

Malezya STA ve İslam İşbirliği Konferansı Anlaşması (TPS-OIC) Hakkında Yazı

Saygılarımızla.

Deloitte Türkiye.

Bu belgede yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve Deloitte Touche Tohmatsu Limited, onun üye firmaları veya ilişkili kuruluşları (birlikte, “Deloitte Network” olarak anılacaktır) tarafından profesyonel bağlamda herhangi bir tavsiye veya hizmet sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketinizi, işinizi, finansmanınızı ya da mali durumunuzu etkileyecek herhangi bir karar ya da aksiyon almadan, yetkin bir profesyonel uzmana danışın. Deloitte Network bünyesinde bulunan hiçbir kuruluş, bu belgede yer alan bilgilerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.