Numara : 235
Tarih : 18.8.2022

GÜMRÜK SİRKÜLERİ

NO: 2022/235

Konu: Özet Beyan Eksiklik ve Fazlalıklarında Taşıyıcının Sorumluluğu ve DİR Kapsamında Ekspertiz Raporu İşlemleri Hakkında Yazı Yayımlandı.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’ nün İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği’ ne muhatap 18.08.2022 tarihli ve E-40216608-102.99-00077380939 sayılı yazısında; özet beyan eksikliği ve fazlalığı ile ilgili olarak sorumluluğun Gümrük Kanununun 237nci maddesinde düzenlendiği ve bu kapsamda özet beyan eksiklik ve fazlalıklarında özet beyanı veren kişi sorumlu olacağı, bu kişinin tespit edilememesi halinde ise sorumlunun eşyayı Türkiye Gümrük Bölgesine getiren kişi olacağı belirtilmiştir.

Söz konusu Tebliğ’e aşağıdaki bağlantı yolu ile ulaşabilirsiniz:

Özet Beyan Eksiklik ve Fazlalıklarında Taşıyıcının Sorumluluğu ve DİR Kapsamında Ekspertiz Raporu İşlemleri Hakkında Yazı 

Saygılarımızla.

Deloitte Türkiye.

 

Bu belgede yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve Deloitte Touche Tohmatsu Limited, onun üye firmaları veya ilişkili kuruluşları (birlikte, “Deloitte Network” olarak anılacaktır) tarafından profesyonel bağlamda herhangi bir tavsiye veya hizmet sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketinizi, işinizi, finansmanınızı ya da mali durumunuzu etkileyecek herhangi bir karar ya da aksiyon almadan, yetkin bir profesyonel uzmana danışın. Deloitte Network bünyesinde bulunan hiçbir kuruluş, bu belgede yer alan bilgilerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.