Numara : 251
Tarih : 13.9.2022

GÜMRÜK SİRKÜLERİ

NO: 2022/251

Konu: Kayda Bağlı İhracat "GTP:4410-4411" Hakkında Yazı Yayımlandı.

Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından 09.09.202 tarihinde yayımlanan yazıda, 04.06.2021 tarihli ve 31501 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ (İhracat: 2006/7)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (İhracat: 2021/5) ile;

  • GTP: 4410 “Ağaçtan veya diğer odunsu maddelerden yonga levha, oriented strand board (OSB) ve benzeri levhalar”,
  • GTP:4411 “Ağaçtan veya diğer odunsu maddelerden lif levhalar”,
  • GTP: 4407 “Uzunlamasına testere ile biçilmiş veya yontulmuş, dilimlenmiş veya yaprak halinde açılmış, kalınlığı 6 mm.yi geçen ağaçlar (rendelenmiş, zımparalanmış veya uç uca eklenmiş olsun olmasın) (İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ (İhracat 96/31)’in ekinde yer alan İhracı Yasak Mallar Listesinde yer alan ihracı tamamen yasaklı keresteler hariç olmak üzere)”,

Eşyalarının İhracı Kayda Bağlı Mallar Listesi’ne eklendiği hatırlatılmıştır. Mezkur ürünlerin ihracatının kayda alınması ile ilgili Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’ nin koordinatör olarak atandığı;  bu kapsamda kayıt işlemlerinin yalnızca belirtilen Genel Sekreterlik tarafından gerçekleştirildiği belirtilmiştir. 

Öte yandan, Bakanlıkları talimatı ile söz konusu eşyaların ihracat prosedüründeki kısıtlamaların kaldırıldığı, kayıt işlemlerinde ibraz edilmesi gereken dilekçe ve taahhütname örneğinin mezkur yazı ekinde yer aldığı ifade edilmiştir.

Söz konusu Yazıya aşağıdaki bağlantı yolu ile ulaşabilirsiniz:

Kayda Bağlı İhracat "GTP:4410-4411"

Saygılarımızla.

Deloitte Türkiye.

Bu belgede yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve Deloitte Touche Tohmatsu Limited, onun üye firmaları veya ilişkili kuruluşları (birlikte, “Deloitte Network” olarak anılacaktır) tarafından profesyonel bağlamda herhangi bir tavsiye veya hizmet sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketinizi, işinizi, finansmanınızı ya da mali durumunuzu etkileyecek herhangi bir karar ya da aksiyon almadan, yetkin bir profesyonel uzmana danışın. Deloitte Network bünyesinde bulunan hiçbir kuruluş, bu belgede yer alan bilgilerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.