Numara : 255
Tarih : 15.9.2022

GÜMRÜK SİRKÜLERİ

NO: 2022/255

Konu: TAREKS Marka ve Model Düzeltme Yetkisi Hakkında Dağıtımlı Yazı Yayımlandı.

Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 15.09.2022 tarihli ve 78211647 sayılı Dağıtımlı Yazı’ da; TAREKS başvuruları ile ilgili yapılan inceleme sonucunda marka ve/veya model girişi sırasında hata yapma oranının yüksek olduğu belirtilmiştir.

Başvuruda bir marka ve/veya modelin sehven yanlış girilmiş olması durumunda, denetmenin ilgili başvuruya ait “İŞLEM” butonuna tıkladıktan sonra, “DENETLEME İŞLEMLERİ” başlıklı alanda “DÜZELTME YAPILABİLİR” butonuna tıklayarak firmaya o başvuruya ait girilen marka ve model alanlarını değiştirme yetkisi sağlayacağı belirtilmiştir. Firma değişikliği onayladıktan sonra

tekrar değişiklik yapılamayacağı, tekrar değişiklik gerekmesi durumunda ise denetmenin tekrar aynı butondan yetki vermesi gerektiği duyurulmuştur.

Bu kapsamda, marka ve/veya model bilgisi firma tarafından sehven yanlış girilmiş başvuruların iptal edilerek firmadan yeniden başvuru yapmasını istemek yerine, bahsi geçen özelliğin kullanılması gerektiği belirtilmiştir.

Söz konusu Dağıtımlı Yazı’ya aşağıdaki bağlantı yolu ile ulaşabilirsiniz: 

TAREKS Marka ve Model Düzeltme Yetkisi Hakkında Dağıtımlı Yazı

 

Saygılarımızla.

 

Deloitte Türkiye.

 

Bu belgede yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve Deloitte Touche Tohmatsu Limited, onun üye firmaları veya ilişkili kuruluşları (birlikte, “Deloitte Network” olarak anılacaktır) tarafından profesyonel bağlamda herhangi bir tavsiye veya hizmet sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketinizi, işinizi, finansmanınızı ya da mali durumunuzu etkileyecek herhangi bir karar ya da aksiyon almadan, yetkin bir profesyonel uzmana danışın. Deloitte Network bünyesinde bulunan hiçbir kuruluş, bu belgede yer alan bilgilerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.