Numara : 268
Tarih : 3.10.2022

GÜMRÜK SİRKÜLERİ

NO: 2022/268

 

Konu: Gıda Analiz Raporlarını Düzenlemeye Yetkisi Olan Güncel Laboratuvar Listesi Hakkında Sirküler Yayımlandı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) tarafından yayımlanan 2022/232 sayılı sirkülerde; Ticaret Bakanlığı’ndan gelen yazıya atıf yapılarak, 18.02.2022 tarihinde yürürlüğe giren "Gıda Kontrol Laboratuvarları Yönetmeliği” kapsamında yetkilendirilmiş olan bazı üniversite laboratuvarları ile diğer resmi kurum laboratuvarların yetki kapsamından çıkartıldığı ve kapanan veya yeni açılan laboratuvarların dikkate alınarak özel laboratuvarlar listesinin güncellendiği belirtilmiştir.

Bu çerçevede, ülkemizden Japonya'ya ihraç edilen çeşitli gıda mamullerinin ithalat ve gümrük işlemleri aşamasında aranan gıda analiz raporlarını düzenlemeye yetkisi olan kayıtlı laboratuvar listelerinin güncellendiği ve yeni laboratuvar anılan Bakanlığın genel ağ sayfasında yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilmiştir.

Söz konusu sirkülere ve gıda analiz raporlarını düzenlemeye yetkisi olan güncel laboratuvar listesine aşağıdaki bağlantı yolu ile ulaşabilirsiniz:

Gıda Analiz Raporlarını Düzenlemeye Yetkisi Olan Güncel Laboratuvar Listesi Hakkında Sirküler

 

Saygılarımızla.

 

Deloitte Türkiye.

 

Bu belgede yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve Deloitte Touche Tohmatsu Limited, onun üye firmaları veya ilişkili kuruluşları (birlikte, “Deloitte Network” olarak anılacaktır) tarafından profesyonel bağlamda herhangi bir tavsiye veya hizmet sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketinizi, işinizi, finansmanınızı ya da mali durumunuzu etkileyecek herhangi bir karar ya da aksiyon almadan, yetkin bir profesyonel uzmana danışın. Deloitte Network bünyesinde bulunan hiçbir kuruluş, bu belgede yer alan bilgilerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.