Numara : 282
Tarih : 20.10.2022

GÜMRÜK SİRKÜLERİ

NO: 2022/282

Konu: Veteriner Kontrollerine Tabi Ürünlerin Ülkeye Girişine İlişkin Uygulama Talimatı Hakkında Dağıtımlı Yazı Yayımlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Konrol Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 13.10.2022 tarihli ve 7327690 sayılı Dağıtımlı Yazı ile, veteriner kontrollerine tabi ürünlerin ülkeye girişine ve Kontrol Belgesine ilişkin usul ve esaslara dair uygulama birlikteliği oluşturmak amacıyla Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü talimatlarının yeniden düzenlendiği bildirilmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Web sayfasında yayımlanan söz konusu “Veteriner Kontrollerine Tabi Ürünlerin Ülkeye Girişine İlişkin Uygulama Talimatı” ile birlikte bu talimat ile çelişen talimatların yürürlükten kaldırıldığı belirtilmiştir.

Bu çerçevede, başlamış işlem niteliğinde (Kontrol Belgesi onaylanmış ve geçerlilik süresi dolmamış ürünler vb.) olanlar hariç olmak üzere ve “Ürünlerin Serbest Bölge Veya Gümrük Antrepolarına Girişlerinde ve Çıkışlarında ve Gemi Kumanyacılığında Veteriner Kontrolleri" başlıklı IX. bölümün üçüncü maddesinin c  fıkrası ilgili yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra olmak kaydıyla iş ve işlemlerin “Veteriner Konrollerine Tabi Ürünlerin Ülkeye Girişine İlişkin Uygulama Talimatı”na göre yürütüleceği duyurulmuştur.

Söz konusu Dağıtımlı Yazı’ya aşağıdaki bağlantı yolu ile ulaşabilirsiniz:

Veteriner Kontrollerine Tabi Ürünlerin Ülkeye Girişine İlişkin Uygulama Talimatı Hakkında Dağıtımlı Yazı


Saygılarımızla.

Deloitte Türkiye.


Bu belgede yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve Deloitte Touche Tohmatsu Limited, onun üye firmaları veya ilişkili kuruluşları (birlikte, “Deloitte Network” olarak anılacaktır) tarafından profesyonel bağlamda herhangi bir tavsiye veya hizmet sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketinizi, işinizi, finansmanınızı ya da mali durumunuzu etkileyecek herhangi bir karar ya da aksiyon almadan, yetkin bir profesyonel uzmana danışın. Deloitte Network bünyesinde bulunan hiçbir kuruluş, bu belgede yer alan bilgilerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir