Numara : 283
Tarih : 20.10.2022

GÜMRÜK SİRKÜLERİ

NO: 2022/283

Konu: İran'ın İthalat ve Kambiyo Düzenlemeleri Hakkında Rapor Yayımlandı

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan 18.10.2022 tarihli İran Müşavirlik Raporu’ nda, İran’ın petrol ve doğalgaz ihracatının ABD yaptırımları nedeniyle daralması sonucu yaptırımların üstesinden gelmek için, ülke içinde üretimi yapılan veya zaruri ihtiyaç olarak görülmeyen veya lüks olarak nitelendirilen belirlenen malların ithalatını yasaklayıp ülke dışına döviz çıkışını en aza indirmeyi, ülke içi üretimi artırıp hammadde veya aramalı ithalat yapmayı ve nihai ürünleri mümkün olduğunca az ithal etmeyi amaçladığı belirtilmiştir. Bu kapsamda, İran’ın halihazırda 2.150 adet 8’li GTİP’te yapılacak ithalatını yasakladığı bildirilmiştir.

İran ile ticaret yapan veya yapacak olan firmaların ABD Yaptırımlarını ve İran İthalat Rejimindeki Ürün Gruplarını göz önünde bulundurması, ürün ve hizmet ihracat rakamlarını belirlerken döviz kurları ve tahsislerini incelemesi, para transferinde karşılaşılan sorunlar için para transferlerini notunu kapsamlıca değerlendirmesi gerektiği duyurulmuştur.

*TCMB Genelgesi'nin 4 üncü maddesinin 6 ıncı fıkrası doğrultusunda İran’a yapılan ihracattan elde edilecek dövizin Türkiye’ye getirilmesine ilişkin muafiyet tanınmıştır.

Söz konusu Rapor’ a aşağıdaki bağlantı yolu ile ulaşabilirsiniz:

İran’ın İthalat ve Kambiyo Düzenlemeleri Hakkında Rapor


Saygılarımızla.

Deloitte Türkiye.


Bu belgede yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve Deloitte Touche Tohmatsu Limited, onun üye firmaları veya ilişkili kuruluşları (birlikte, “Deloitte Network” olarak anılacaktır) tarafından profesyonel bağlamda herhangi bir tavsiye veya hizmet sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketinizi, işinizi, finansmanınızı ya da mali durumunuzu etkileyecek herhangi bir karar ya da aksiyon almadan, yetkin bir profesyonel uzmana danışın. Deloitte Network bünyesinde bulunan hiçbir kuruluş, bu belgede yer alan bilgilerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.