Numara : 181
Tarih : 4.11.2008

VERGİ SİRKÜLERİ

NO: 2008/181

KONU: Motorlu Taşıt Vergileri ve Cezalar Kredi Kartı ile Ödenebilecektir.
 

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 03.11.2008 tarihli duyurusu ile aşağıdaki vergi ve ceza ödemeleri; Maliye Bakanlığının bazı bankalar ile yaptığı protokoller sonucunda kredi kartı ile yapılabailecektir.

Buna göre mükelleflerin,

1. Motorlu Taşıt Vergileri,

2. Karayolları Trafik Kanunu’na göre verilen idari para cezaları,

3. Karayolları Taşıma Kanunu’na göre verilen idari para cezaları,

4. Karayolları Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 21.maddesine istinaden erişme kontrollü karayollarından kaçak geçiş yapanlardan aranan geçiş ücreti ve idari para cezalarının,

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=40 adresini tıklamak tıklamak suretiyle, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesinden sorgulanmak suretiyle tahsil edilmesine izin verilmiştir.

Bu kapsamda, Motorlu Taşıtlar Vergisi vadesinde ödenebileceği gibi vadesi geçtikten sonra borç aslı ferileri ile birlikte ödenebilecektir.

Buna göre kredi kartı ile geçmiş yıllar da dahil olmak söz konusu siteden Motorlu Taşıt Vergileri ve Cezalar ile ilgili tüm borçlar ödenebilecektir.

Sorgulama hizmeti Motorlu Taşıtlar Vergisi mükelleflerinin bağlı olduğu e-vdo ve vdo’lu vergi daireleri için verilebilmektedir.

Bu nitelikteki vergi dairelerinin yurt genelindeki listesine sorgulama sitesinden ulaşabilirisiniz.

Aşağıdaki adresi tıklayınız.

http://www.gib.goc.tr/index.php?id=40

Yukarıda yer verilen konuyla ilgili ek bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda lütfen tarafımızla irtibata geçiniz.

Saygılarımızla,

Deloitte Türkiye

Sirkülerlerimizde yer alan bilgiler belli bir konunun veya konuların çok geniş kapsamlı bir şekilde ele alınmasından ziyade genel çerçevede bilgi vermek ve yorum yapmak amacını taşımaktadır. Bu sirkülerler ile amacımız muhasebe, vergi, yatırım, danışmanlık alanlarında veya diğer türlü profesyonel bağlamda tavsiye veya hizmet sunmak değildir. Bilgileri kişisel finansal veya ticari kararlarınızda yegane dayanak olarak kullanmaktan ziyade, konusuna hakim profesyonel bir danışmana başvurmanız tavsiye edilir. Bu sirkülerler ve içeriğindeki bilgiler, oldukları şekliyle sunulmaktadır; "DRT Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş." ve "Deloitte Touche Tohmatsu" (bir Swiss Verein'i) ve onun üye firmaları ve bunların iştirakleri ve filyalleri (bundan böyle ayrı ayrı veya birlikte "Deloitte"), bunlarla ilgili sarih veya zımni bir beyan ve garantide bulunmamaktadır. "Deloitte", söz konusu sirkülerlerin ve içeriğindeki bilgilerin hata içermediğine veya belirli performans ve kalite kriterlerini karşıladığına dair bir güvence vermemektedir. Sirkülerleri ve içeriğindeki bilgileri kullanımınız sonucunda ortaya çıkabilecek her türlü risk tarafınıza aittir ve bu kullanımdan kaynaklanan her türlü zarara dair risk ve sorumluluk tamamen tarafınızca üstlenilmektedir. "Deloitte", söz konusu kullanımdan dolayı, (ihmalkarlık kaynaklı olanlar da dahil olmak üzere) sözleşmesel bir dava, kanun veya haksız fiilden doğan her türlü özel, dolaylı veya arızi zararlardan ve cezai tazminattan dolayı sorumlu tutulamaz.